HOK za efikasniju provedbu Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti

autolakirerU cilju zaštite obrtnika koji legalno obavljaju svoju djelatnost od osoba koje tu djelatnost obavljaju neregistrirano, a što je i bio osnovni razlog inicijative Hrvatske obrtničke komore za donošenje novog Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti, HOK smatra da bi zbog lakšeg i efikasnijeg provođenja zakona, komorski sustav (udruženja obrtnika – 116 na razini RH i 20 područnih obrtničkih komora) trebao imati aktivnu ulogu.

Podsjetimo, navedeni zakon (NN br. 61/11), stupio je na snagu 11. lipnja 2011. godine. Udruženja obrtnika trebala bi upoznati i obavijestiti svoje članove o ovom Zakonu te o mogućnosti da u sjedište Udruženja obrtnika dostave obavijest o osobama za koje imaju saznanja da obavljaju neregistriranu djelatnost u smislu tog Zakona. U obavijesti je potrebno dostaviti ime i prezime za fizičke osobe ili naziv pravne osobe, adrese sjedišta i djelatnost za koju smatraju da se obavlja neregistrirano. Poštujući načelo diskrecije, a u cilju izbjegavanja moguće greške i proizvoljnosti, takve obavijesti trebaju se proslijediti u Područnu obrtničku komoru, koja će je uputiti nadležnim inspekcijskim službama. Ovaj način postupanja komorskog sustava HOK-a dogovoren je na 4. sjednici Upravnog odbora održanoj 28. lipnja. Državni inspektorat RH dao je punu podršku HOK-u u zajedničkim aktivnostima u cilju sprječavanja neregistrirane djelatnosti.